İlker İBİK

İlker İBİK

EFECTIS Era Avrasya
Yönetim Kurulu Başkanı

İlker İBİK 1977 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1995 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi’den, 1999 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

2003 yılı itibariyle yapı malzemelerinin test, denetim ve belgelendirme projelerini gerçekleştiren ERA Yönetim Test ve Belgelendirme Hizmetleri Ltd. Şti.’ nde kurucu ortak ve Genel Koordinatör olarak firma teknik ve ticari işletmesini yürüttü.

2008 yılında ise Yapı Malzemeleri Yangına Karşı Tepki Testleri (EN 13501-1) konusunda faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk laboratuvarı, ERA LABORATUVARLARI A.Ş. Yangın Test Laboratuvarının fizibilite çalışması, kurulumu, işletmeye alınması, EN 17025 Yönetim Sistemi kurulumu ve bilahare akreditasyonu (TÜRKAK – AB-0330-T) çalışmalarını, ekibiyle beraber gerçekleştirdi ve Ağustos 2008 tarihinden itibaren laboratuvar işletmesini yürüttü.

2009-2011 yılları arasında Türkiye’nin ilk tam kapsamlı ve akredite yangına tepki ve yangın dayanım laboratuvarı, yangın güvenlik mühendisliği merkezi ve akredite uluslararası third-party muayene ve belgelendirme örgütü EFECTİS ERA AVRASYA Test ve Belgelendirme A.Ş.’nin fizibilite çalışmaları, iş planlama, yatırım / proje planlama çalışmalarını gerçekleştirdi. Nisan 2011’den itibaren aynı şirkette Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

İBİK ayrıca;
Efectis Holding SAS (Fransa) İcra Kurulu Üyesi,
Türkiye İMSAD – İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği Yapısal Yangın Güvenliği Çalışma Grubu Başkanı,
TUCSA – Türk Yapısal Çelik Derneği TK3 – Yangın Teknik Komitesi Başkanıdır.

21. Yapısal Çelik Günü “Deprem ve Yangın Riski”

Oturum-1 (Oturum Başkanı: Prof. Dr. Filiz PİROĞLU)

İnan Kıraç Konferans Salonu
11:10-11:50 Yapısal Çelik ve Modüler Yapılar ile Ülkemizin Depreme Karşı Dayanıklı Konut Sorununun Çözümü Mümkün
Melih ŞİMŞEK, CONSERA Kurucusu


11:50-12:10 Hafif Çelik Yapılar ve Deprem Yönetmeliği
Prof. Dr. Serdar SOYÖZ Boğaziçi Üniversitesi


12:10-12:30 Çelik Yapı Tasarımında Deprem ve Yangın
İlker İBİK EFECTIS Era Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı
1.GÜN – Deprem Dirençli Yapılaşma