Halil KULLUK

Halil KULLUK

INTEKNO Yönetim Kurulu Başkanı

Halil Kulluk Intekno Şirketler Topluluğu’nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Nottingham Üniversitesi Üretim Mühendisliği ve Yönetim Bilimleri Bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Makine Mühendisliği Bölümünde Yüksek Lisansını yaptı. 1984-1986 yılları arasında Carnegie Mellon Üniversitesi Robotik Enstitüsü’nde Araştırma Mühendisi olarak çalıştı. Ardından, Esnek İmalat Laboratuarı Direktörlüğüne atandı ve Pennsylvania Eyaleti Ben Franklin Ortaklığı tarafından desteklenen “Küçük ve Orta Ölçekli İmalatçılar için Geleceğin Fabrikası” projesinin Baş Araştırmacısı olarak görev yaptı.

1988 yılında, Robotik Enstitüsü bünyesinde İmalat ve Mühendislik Teknolojileri Uygulama Merkezini (METAC) kurdu. Dört yıl boyunca bu Merkezin Direktörlüğünü üstlendi ve robotik, bilgisayar destekli imalat, yapay zeka ve uzman sistemler alanlarında üniversite ile sanayi arasında teknoloji transfer modelleri ve yapay zeka tekniklerinin endüstride geliştirilip uygulanmasında etkin çalışmalar yaptı. Bu dönemde, kendisine imalat bilimleri ve üretim süreçlerinde yapay zekâ uygulamaları dersleri verdiği Makine Mühendisliği Bölümü tarafından Adjunct Professor unvanı verildi. 1987 yılında, Pittsburgh’da International Technology & Knowledge Co. Inc. (Intekno), 1991 yılında Intekno Teknoloji Transfer Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketini kurdu. Grup şirketleri ABD, Avrupa, Orta Doğu, Çin ve Türkiye arasında, mühendislik, müteahhitlik, teknoloji transferi, uluslararası ticaret ve yatırım alanlarında faaliyette bulunmaktadır.

1999 yılından bu yana US Exim Bank kredileri alanında Pittsburgh merkezli PNC Bank’a danışmanlık hizmetleri de vermektedir. 1996 yılında DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Türkiye-Gürcistan, Türkiye-Orta Avrupa, Türkiye-Slovakya Türkiye-Çekya İş Konseyi Başkanlıkları yapan Kulluk, şu anda Türkiye–Finlandiya İş Konseyi Başkanıdır. 2007 yılında Ağustos ayında Qatar Science and Technology Park ve Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından desteklenen Kurumsal İnovasyon ve Girişimcilik Programı Danışmanlar Kuruluna seçildi. 2011 yılından bu yana mühendislik ve müteahhitlik alanlarında dünyanın önde gelen kuruluşlarından Parsons Corporation’da Executive Advisor görevini üstlenmiştir. 2012-2014 yılları arasında Viyana merkezli Business Advisory Council for South Eastern Europe and Eurasia (BACSEE) Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmıştır. 2018 yılında yapılı çevre ve inşaat teknolojileri konularında girişimlere başlayan Intekno Ventures Yönetim Kurulu Onursal Başkanlığı yapmaktadır. İngilizce ve Fransızca bilen Kulluk, evli ve iki çocuk babasıdır.

Özel Oturum: Jeneratif Yapay Zekâ Dönemi ve Çelik Yapılar

İnan Kıraç Konferans Salonu
Halil KULLUK,
INTEKNO Yönetim Kurulu Bşk, DEİK Türkiye-Finlandiya İş Konseyi Bşk.

Prof. Dr. Burcu AKINCI,
Carnegie Mellon University, Civil & Environmental Engineering
2. Gün - Sürdürülebilirlik ve Dijitalleşme