TUCSA

TUCSA

Türk Yapısal Çelik Derneği’nin kuruluşu üniversite ve sanayi tarafından aynı zamanlarda ortaya çıkan gereksinimden kaynaklandı. Bir taraftan çelik üreticileri ve çelik yapı yapanlar deprem ülkesi olmasına rağmen Türkiye’de çelik yapıların yeterince yaygın olmaması karşısında alınacak önlemleri tartışıyor, diğer taraftan Avrupa Yapısal Çelik Birliği (European Convention for Constructional Steelwork – ECCS) İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Tevfik Seno Arda’yı toplantılarına davet ediyordu. Böylece, Derneğimizin Kurucu Başkanı Prof. Dr. Tevfik Seno Arda, 1988 yılından itibaren ECCS toplantılarına, sektörü temsilen fakat İstanbul Teknik Üniversitesi adına katılmaya başladı.

Normal olarak ülkeler, dernek, birlik veya enstitüler vasıtasıyla Avrupa Yapısal Çelik Birliği’nde temsil edilmekteydi. Bunun üzerine, ön görüşmelere başlamış olan akademisyenler ve sanayiciler, Türkiye’de dernek kurma faaliyetleri hızlandırıldılar ve 1989 yılında başlayan kuruluş çalışmaları 1992 yılında sona erdi ve Yapısal Çelik Derneği kuruldu. Derneğin kuruluşu; 6762 sayılı Dernekler Yasası hükümlerine uygun olarak, İstanbul’da Kadıköy Kaymakamlığı Dernekler Masası tarafından 34-57/106 kod numarası ile kaydedildi. Türk Yapısal Çelik Derneği’nin kuruluş tarihi, Dernek Kuruluş Bildirimi’nde belirtilen Yapısal Çelik Derneği’nin kuruluş tarihi olan 20 Temmuz 1992 olarak kabul edildi. Derneğin kuruluşu, 3 Aralık 1992 tarih ve 6035 sayılı YENİGÜN Gazetesinde ilan edildi.

Bu süre içinde derneğin isminin kısaltması ilk olarak ECCS’de kullanıldı ve “Turkish Constructional Steelwork Association” kelimelerini ifade eden “TUCSA” kısaltması benimsendi. Buna paralel olarak, Derneğin halen kullanılmakta olan web sitesini açmak için 2000 yılında “www.tucsa.org.tr”, daha sonra da www.tucsa.org” adresleri alındı.

TUCSAmark’ınızı Aldınız mı?

WHATSAPP İLETİŞİM İÇİN TIKLAYIN

Sosyal Medya Hesaplarımız


ONLİNE TOPLANTI TALEBİ

TELEFON:

+90 542 288 9677

ADRES:

Altunizade Mah. Bayramağa Sok. Aksu Apt. No:14 D:4 Üsküdar 34662 İstanbul